Komunikat KSOiW NSZZ „Solidarność” dotyczący udziału w Międzynarodowym Szczycie Zawodu Nauczyciela z 02.06.2020 r.

Warszawa, 02.06.2020 r.

Komunikat Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”dotyczący udziału w Międzynarodowym Szczycie Zawodu Nauczyciela

W dniu 2 czerwca 2020 r. odbył się Międzynarodowy Szczyt Zawodu Nauczyciela (International Summit on the Teaching Profession, ISTP), którego gospodarzem była Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) z siedzibą w Paryżu. Ideą przewodnią spotkań w ramach ISTP jest stworzenie płaszczyzny debaty ministrów edukacji oraz przedstawicieli nauczycielskich związków zawodowych na temat zawodu nauczyciela.

Delegacje krajowe składają się z ministra edukacji danego kraju oraz przedstawicieli reprezentatywnych związków zawodowych. Z uwagi na pandemię SARSCoV-2, tegoroczne wydarzenie miało charakter wirtualny i odbywało się przy pomocy środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. W czasie szczytu NSZZ„Solidarność” reprezentował przedstawiciel międzynarodowy Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania Tomasz Gryczan.

Uczestnicy dyskusji z ponad 90 krajów debatowali nad obecną sytuacją branży edukacyjnej oraz omawiali nowe wyzwania stojące przed środowiskiem oświatowym w dobie zagrożenia epidemicznego. Wielu panelistów podkreślało fakt, że odwołanie zajęć w szkołach i konieczność zorganizowania uczniom zdalnej nauki,to dla wielu pracowników oświaty spore wyzwanie. W tym kontekście za warunek sine qua non prawidłowego procesu kształcenia uznano dostęp nauczycieli do szerokopasmowego internetu oraz narzędzi instruktażowych pracy online. Ponadto, w trakcie wirtualnej konferencji wielokrotnie podkreślano znaczenie dialogu i współpracy między rządami oraz nauczycielskimi związkami zawodowymi w przedmiocie reorganizacji pracy szkół.

Na zakończenie warto nadmienić, że pierwszy „szczyt” odbył się z inicjatywy Stanów Zjednoczonych w Nowym Jorku w 2011 roku. Kolejne spotkania miały miejsce w Nowym Jorku (2012), Amsterdamie (2013), Wellington (2014), Banff w Kanadzie (2015), Berlinie (2016), Edynburgu (2017), Lizbonie (2018) i Helsinkach (2019). Należy wyrazić przekonanie, że ISTP w 2021 r. odbędzie się już w tradycyjnej, znanej od lat formule bezpośredniej dyskusji i wymiany poglądów.

Monika Ćwiklińska

rzecznik prasowy

KSOiW NSZZ „Solidarność”

Previous Article
Next Article