Komunikat prasowy Rady KSOiW NSZZ „Solidarność” z 26.06.2025 r.

KOMUNIKAT PRASOWY
Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”

 

Solidarność oświatowa apeluje o realne działania rządu: dość pozorowanego dialogu, czas na konkretne reformy!

Warszawa, 26 czerwca 2025 r. — Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” wyraża stanowczy sprzeciw wobec braku działań rządu w sprawie reformy systemu wynagradzania nauczycieli. Organizacja domaga się natychmiastowego wprowadzenia mechanizmu powiązania wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w sektorze przedsiębiorstw.

Rada Sekcji apeluje o:

  • pilne przedstawienie projektu legislacyjnego gwarantującego automatyczne powiązanie pensji zasadniczych nauczycieli z wynagrodzeniami w sektorze przedsiębiorstw,
  • uczciwy i realny dialog ze stroną społeczną w zakresie reformy płacowej,
  • zakończenie odwlekania decyzji, które mają kluczowe znaczenie dla przyszłości polskiej edukacji.

Postulowane przez Sekcję stawki wynagrodzenia zasadniczego od 2026 roku to:

  • 90% przeciętnego wynagrodzenia dla nauczyciela początkującego,
  • 110% dla mianowanego,
  • 130% dla dyplomowanego.

Od 2027 roku: odpowiednio 100%, 125% i 150%.

Solidarność podkreśla również, że w przypadku spadku przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, pensje nauczycieli powinny zostać utrzymane na dotychczasowym poziomie.

Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” jednogłośnie poparł propozycje Sekcji Oświaty, uznając je za kluczowe dla zapewnienia stabilności, adekwatności wynagrodzeń oraz wzmocnienia pozycji zawodowej nauczycieli.

Równocześnie Rada NSZZ „Solidarność” stanowczo domaga się:

  1. Zwiększenia nakładów państwa na oświatę – tak, by realnie pokrywały koszty realizacji podstawy programowej i utrzymania szkół.
  2. Wprowadzenia mechanizmów chroniących nauczycielskie pensje przed lokalnymi cięciami budżetowymi.
  3. Rządowego nadzoru nad przypadkami łamania prawa pracy wobec nauczycieli.
  4. Przywrócenia zaufania do państwa jako gwaranta równego dostępu do edukacji i godnych warunków pracy.

Solidarność w obronie zdrowia nauczycieli

Rada domaga się przywrócenia zasad przyznawania urlopu dla poratowania zdrowia sprzed 2023 roku. Obecne przepisy są – zdaniem NSZZ „Solidarność” – niesprawiedliwe, dyskryminujące i prowadzą do wypychania z zawodu najbardziej doświadczonych nauczycieli.

Sekcja wskazuje, że:

  • nauczyciele z prawem do wcześniejszej emerytury zostali wykluczeni z możliwości korzystania z urlopu,
  • ograniczono cel urlopu tylko do leczenia choroby zagrażającej zdolności do pracy,
  • procedury są nadmiernie biurokratyczne i oderwane od realiów pracy w szkole.

 

Sprzeciw wobec zmian godzących w instytucjonalny ład szkoły

Rada krytycznie ocenia pomysł powołania Rzecznika Praw Ucznia jako zbędnej instytucji dublującej już istniejące mechanizmy i podważającej autorytet nauczyciela. Równocześnie zdecydowanie protestuje przeciwko pomysłowi włączenia uczniów do komisji konkursowych wybierających dyrektorów szkół – uznając go za populistyczny i destabilizujący dla funkcjonowania oświaty.

 

Pozorna ochrona przedemerytalna – stanowisko wobec projektu MEN

Rada wyraża głębokie zaniepokojenie zapisami nowelizacji Karty Nauczyciela dotyczącymi tzw. ochrony przedemerytalnej. Zaproponowane przepisy w opinii NSZZ „Solidarność” są fasadowe – wyjątki od ochrony stają się regułą, a nauczyciele są narażeni na zwolnienia bez rzeczywistej ochrony.

 

Sprzeciw wobec ograniczania nauczania religii

Z ogromnym niepokojem Sekcja obserwuje działania Ministerstwa Edukacji Narodowej zmierzające do ograniczenia obecności religii w szkołach. Zdaniem NSZZ „Solidarność” są to decyzje sprzeczne z konstytucyjnym prawem rodziców do wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami oraz zagrażające stabilności zatrudnienia katechetów.

 

Uregulowanie ustawowo rozliczania za godziny ponadwymiarowe i nadliczbowe (w tym za wycieczki szkolne)

Rada domaga się natychmiastowego uregulowania, od 1 września 2025 r., rozliczania godzin ponadwymiarowych na poziomie ustawowym, aby jednoznacznie zakończyć bezprawne działania niektórych samorządów, polegające na „łupieniu” nauczycieli z ich wynagrodzenia za zrealizowane godziny ponadwymiarowe. Mamy dość opieszałości MEN w zakresie wprowadzenia tych przepisów w życie. Natychmiast powinna być również rozwiązana sprawa ewidencjonowania czasu pracy nauczycieli i rozliczania wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Będziemy nauczycieli zachęcać i wspierać w dochodzeniu swoich roszczeń z tytułu wynagrodzenia za te godziny zwłaszcza za pracę na wycieczkach szkolnych.

 

Komisję dyscyplinarne w obecnym kształcie do likwidacji

Rada Sekcji stoi na stanowisku, że rozdział X KN w obecnym kształcie, dotyczący odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli powinien zostać zlikwidowany. Pracująca od ponad roku grupa robocza spotkała się 3 racy i nie wypracowała praktycznie żadnych rozwiązań na poziomie ustawowym, bo MEN w tym zakresie nie przejawia żadnej inicjatywy. Wypracowane przez trzy centrale związkowe wspólnie z Przewodniczącymi KD rozwiązania usprawniające pracę KD i poprawiające status zawodowy n-li, w ogóle nie są uwzględniane w projektowanych zmianach.

Zakończenie

Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” podkreśla, że dalsze ignorowanie głosu środowisk nauczycielskich i wprowadzanie zmian bez realnych konsultacji prowadzi do degradacji polskiej oświaty, naruszenia praw pracowniczych oraz obniżenia jakości kształcenia, a także obniżenia prestiżu zawodu nauczyciela o ile coś z tego prestiżu zostało.

Previous Article