Komunikat z posiedzenia Komisji Edukacji i Nauki z dnia 8.11.2024 r.
Zmiany w prawie oświatowym – pierwsze czytanie ustawy
8 listopada 2024 r. w Sejmie, na posiedzeniu Komisji Edukacji i Nauki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej pani Katarzyna Lubnauer przedstawiła projekt Ustawy zmieniającej ustawę o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.
W pierwszym czytaniu przyjęto projekt bez większych zmian, bez uwzględnienia uwag posłów opozycji oraz przedstawiciela KSOiW NSZZ „Solidarność”. Zmiany dotyczą m.in.:
1. Do 2027 roku uczeń szkoły ponadpodstawowej zda egzamin maturalny, jeżeli uzyska 30% punktów z obowiązkowych egzaminów i przystąpi do egzaminu na poziomie rozszerzonym. W przypadku egzaminu z przedmiotów rozszerzonych nadal nie będzie konieczności uzyskania 30% możliwych do uzyskania punktów.
2. Ustawa wprowadza do obiegu prawnego nowe zasady powoływania egzaminatora – weryfikatora, których powoływać będą dyrektorzy OKE. Aby móc pełnić tę funkcję, wystarczy jednokrotne sprawdzenie egzaminu w ciągu trzech ostatnich lat. KSOiW postulowała, aby weryfikator był powoływany na wniosek przewodniczących komisji i aby weryfikator co najmniej dwukrotnie wcześniej sprawdzał egzamin.
3. W przypadku nieusprawiedliwionego nieuczestniczenia w okresowych szkoleniach egzaminatorów organizowanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne, egzaminator zostanie skreślony z listy.
4. Zgodę na eksperyment pedagogiczny będzie wydawał kurator oświaty, a nie MEN, co może skutkować różnym podejściem do eksperymentu przez kuratoria. Do tej pory zasady dla eksperymentów były jednolite, ponieważ zgody wydawało MEN.
5. Instytut Badań Edukacyjnych, do tej pory niezależny instytut badawczy, zostanie praktycznie podporządkowany MEN i będzie realizował badania na zlecenie ministerstwa, a w przyszłości zostanie przekształcony w Państwowy Instytut Badań Edukacyjnych. KSOiW podniosła kwestie konfliktu prawnego w tym zakresie, przy obowiązujących obecnie przepisach. MEN będzie jednocześnie nadzorował i zlecał badania. Do tej pory nigdy tak się nie zdarzyło.
6. IBE otrzyma możliwość dostępu do danych o nauczycielach i uczniach, jaki do tej pory miało tylko MEN. W opinii KSOiW propozycje przepisów mogą naruszać rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych i być nadmiarowo stosowane.
7. Na przedszkola zostanie nałożony obowiązek uczestniczenia w badaniach, które zleci IBE Ministerstwo Edukacji Narodowej. Według KSOiW przepisy naruszają kompetencje organów prowadzących przedszkola, które są odpowiedzialne za te kwestie.
Oczywiście zmian jest dużo więcej, bo projekt ustawy liczy blisko 70 stron.
W imieniu Prezydium
KSOiW NSZZ „Solidarność”
Krzysztof Wojciechowski