Ulga podatkowa za przynależność związkową

Nawet 500 zł będą mogli odliczyć od dochodu w rozliczeniu PIT za 2022 rok pracownicy będący członkami związku zawodowego. 12 maja Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, wprowadzający m.in. tę właśnie ważną dla członków związku zmianę.

Pracodawcy od lat mogli odliczać od podatków składkę za przynależność do związków pracodawców. Pracownicy zrzeszeni w związkach zawodowych takiej możliwości nie mieli. Tę niesprawiedliwość udało się wreszcie usunąć. To dobra informacja dla członków wszystkich związków zawodowych w naszym kraju – mówi Piotr Nowak, wiceprzewodniczący śląsko-dąbrowskiej „S”. – 500 zł odliczenia od podstawy opodatkowania to może nie jest oszałamiająca suma, ale można powiedzieć, że pierwszy, kluczowy krok, został zrobiony – dodaje Nowak.

Początkowo przepisy „Polskiego Ładu” zakładały, że suma odliczenia składek członkowskich na rzecz związku zawodowego będzie wynosiła maksymalnie 300 zł. Dzięki poprawce zgłoszonej przez NSZZ „Solidarność” w trakcie konsultacji publicznych limit ten został zwiększony o 200 zł. Ministerstwo Finansów zgodziło się na zaproponowaną modyfikację, zaznaczając, że wobec zmniejszenia stawki podatku z 17 proc. do 12 proc. uzasadnione jest podwyższenie limitu odliczenia.

Jak podał resort finansów, powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, w 2018 roku w Polsce aktywnie działało 12,5 tys. organizacji związków zawodowych. Zrzeszały ponad 1,5 mln osób. Członkowie związków stanowili 4,9 proc. w odniesieniu do dorosłej ludności Polski oraz 16,3 proc. zatrudnionych na podstawie stosunku pracy w zakładach zatrudniających powyżej 9 osób.

źródło freepik.com