Komunikat KSOiW NSZZ „Solidarność” z manifestacji w Warszawie 15.09.2018r.

KOMUNIKAT
Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”
z manifestacji w Warszawie 15 września 2018 r.

Pod hasłem „Czerwona kartka dla pani minister” około pięciu tysięcy związkowców protestowało 15 września przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Delegacja przedstawicieli Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S” wręczyła minister Annie Zalewskiej petycję z postulatami oświatowej „Solidarności”.
Protestujący mieli na transparentach i wykrzykiwali między innymi hasła: „Dość pozorowanego dialogu”, „Niskie płace dla nauczycieli to wstyd dla polityków”, „Godna płaca za ciężką pracę”, „Nauczyciel to nie wolontariusz”. Na znak protestu wobec polityki MEN wznosili czerwone kartki.
– Choć poparliśmy reformę systemu edukacji, to nie popieramy degradacji zawodu nauczyciela – mówił Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.
Najważniejsze postulaty oświatowej „Solidarności” to podwyższenie płac w wysokości 15 procent od 1 stycznia 2019 r., zmiana systemu wynagradzania i systemu finansowania zadań światowych, usunięcie niekorzystnych przepisów dotyczących oceny pracy i awansu zawodowego nauczycieli oraz likwidacja godzin karcianych.
O tym, że dialog między oświatową „Solidarnością” a szefową edukacji jest pozorowany, powiedział Zbigniew Świerczek, zastępca przewodniczącego KSOiW. – W ciągu trzech lat minister edukacji Anna Zalewska otrzymała od nas wiele żółtych kartek. Informowaliśmy ją o na-szych postulatach, wskazywaliśmy problemy, które trzeba rozwiązać. Skończyło się na gołosłownych zapewnieniach, że MEN uwzględni postulaty „Solidarności”. Dlatego przyszliśmy tutaj, by pokazać pani minister czerwoną kartkę – mówił Zbigniew Świerczek.
Mimo że była to sobota, delegację protestujących przyjęła minister Anna Zalewska. – To jest moja dwudziesta manifestacja. Po raz pierwszy przyjął nas minister konstytucyjny, to już jest jakiś postęp – żartował Ryszard Proksa. Szefowa resortu edukacji przyjęła delegację w hallu. Spotkanie trwało bardzo krótko. Minister Anna Zalewska poinformowała związkowców, że przekaże petycję premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.
– Zapewniam państwa, że edukacja jest jednym z priorytetów dla pana premiera – powiedziała minister edukacji. – Myślę, że za kilka dni spotkamy się ponownie i porozmawiamy o konkretach. Mam na-dzieję, że spotkamy się w połowie drogi.
Ryszard Proksa podsumował to krótkie spotkanie jako merytoryczne. – Rozpoczęliśmy naszą akcję protestacyjną. Ważne, żeby ta determinacja nas nie opuściła. Tutaj nic nie dostaniemy za darmo. Mam nadzieję, że to nie koniec naszej walki – mówił do zgromadzonych lider oświatowej „Solidarności”.
Na pikiecie obecny był także Bogdan Kubiak, zastępca przewodniczącego Ko-misji Krajowej NSZZ „Solidarność”, który przekazał pozdrowienia od Piotra Dudy, przewodniczącego KK NSZZ „S”. – Zapewniam was, że oświata ma po-parcie Komisji Krajowej. Obiecuję, że będziemy was wspierać w działaniach protestacyjnych – oświadczył Bogdan Kubiak.
Protestujących nauczycieli i pracowników oświaty wsparli także członkowie „Solidarności” innych branż, którzy przybyli z całej Polski, między innymi z regionów: Mazowsze, Podlaskiego, Mało-polskiego, Gdańskiego, Ziemi Radomskiej, Śląsko-Dąbrowskiego, Warmińsko–Mazurskiego, Częstochowskiego, Podkarpackiego, Bydgoskiego, Śląsk Opolski.
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania zapowiada, że ma scenariusz kolejnych kroków akcji protestacyjnej w razie braku postępu w negocjacjach z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Charakter protestu będzie zależeć od woli i determinacji członków „Solidarności”.

Rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „S”
Olga Zielińska

Previous Article
Next Article