Komunikat Prezydium KSOiW NSZZ „Solidarność” z 16.07.2024 r.

Komunikat Prezydium KSOiW NSZZ „Solidarność”

Uproszczenie procedur awansu zawodowego i zmiana zasad dot. oceny pracy nauczycieli, to główne tematy poruszane podczas pierwszego spotkania grupy roboczej ds. awansu zawodowego i oceny pracy.

16 lipca br. odbyło się pierwsze spotkanie grupy roboczej ds. awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli powołanej przy Ministerstwie Edukacji Narodowej. Przedstawiciele MEN omówili obecnie obowiązujące przepisy regulujące system awansu zawodowego nauczycieli i ocenę pracy. Przedstawicielka Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji przedstawiła prezentacje dot. awansu i oceny pracy nauczycieli w innych krajach europejskich.
Przedstawiciele „Solidarności” zapytali, czy MEN planuje likwidację obecnych przepisów awansu zawodowego oraz oceny pracy? Sekretarz Stanu, p. Henryk Kiepura stwierdził, że zespół został powołany, aby wypracować rozwiązania jakościowe dla edukacji. W trakcie burzliwej dyskusji przedstawicieli samorządów i związków zawodowych, pojawiły się propozycje zmian w obecnych przepisach. Dotyczyły one:
likwidacji systemu punktowego w ocenie pracy nauczyciela,
roli mentora w awansie zawodowym i jego wynagrodzeniu,
zwiększeniu roli związków zawodowych w ocenie pracy i awansie zawodowym,
opracowaniu i wdrożeniu platformy/aplikacji „AWANS ZAWODOWY”, ograniczającej biurokrację i ułatwiającej zbieranie i wykorzystanie niezbędnych informacji przez nauczyciela, dyrektora i organy przyznającym stopnie awansu,
likwidacji lekcji ocenianych przez komisję,
likwidację konieczności dokonywania oceny pracy nauczyciela po ustaniu stosunku pracy,
uproszczeniu procedur i przygotowaniu kwantyfikatorów, które wykluczą uznaniowość oceny pracy.
KSOiW reprezentowali: ekspert Ryszard Pocheć, Lesław Ordon i Izabela Lorenz-Sikorska. Przewodniczący grupy roboczej ds. awansu zawodowego i oceny pracy Sekretarz Stanu, p. Henryk Kiepura, podziękował przedstawicielom central związkowych i samorządowcom za udział w spotkaniu. Ustalono, że wszystkie zgłoszone uwagi zostaną przedstawione w formie pisemnej do 10 sierpnia, a kolejne spotkanie grupy roboczej odbędzie się po 15 września br.

W imieniu Prezydium KSOiW
Izabela Lorenz-Sikorska