Komunikat Rady KSOiW NSZZ „Solidarność” z 22.07.2024 r.

Komunikat Rady KSOiW NSZZ „Solidarność” z 22.07.2024 r.

Relacje ze spotkań grup roboczych i planowanie dalszych działań KSOiW, to główne zagadnienia poruszane podczas nadzwyczajnego zebrania Rady
22 lipca br. odbyło się hybrydowe, nadzwyczajne zebranie KSOiW, podczas którego przewodniczący grup roboczych przedstawili relacje z spotkań organizacyjnych oraz rekomendowali Radzie dalsze kierunki pracy.
Krzysztof Wojciechowski, przewodniczący grup roboczych ds. wynagrodzeń oraz ds. wcześniejszych emerytur opracował stanowiska i rekomendował ich przyjęcie. Oba stanowiska zostały przeanalizowane i przyjęte przez Radę KSOiW – są dostępne na stronie internetowej KSOiW i FB.
Danuta Utrata, przewodnicząca grupy roboczej ds. kwalifikacji, kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli podkreśliła potrzebę zmian w zapisach rozporządzenia celem ujednolicenia wynagrodzeń doradcy metodycznego niezależnie od miejsca świadczenia pracy. Zwróciła uwagę na szereg nieprawidłowości związanych z organizacją pracy, brak zachęt do bycia doradcą z uwagi na biurokrację, obowiązek świadczenia pracy w wymiarze ½ etatu w placówce oświatowej, co ogranicza czas potrzebny na doradztwo. Ponadto na spotkaniu zespołu podniesiono problem stale zmieniających się zasad uznawania kwalifikacji, konieczne jest zatem konsekwentne doprecyzowanie kwalifikacji niezbędnych na poszczególnych poziomach kształcenia. Omówiła kwestie dotyczące testów predyspozycji zawodowej, profilu absolwenta studiów pedagogicznych i modelu nauczyciela (zaangażowany społecznie, wychowany ku wartościom, świadomy uczestnictwa w demokracji, krytycznie myślący, wychowawca i mediator. Propozycje rozwiązań zostaną przedstawione Radzie w formie stanowiska. Decyzję w tej sprawie Rada podejmie poprzez e-głosowanie.
Izabela Lorenz-Sikorska, przewodnicząca grupy ds. awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli przedstawiła rekomendacje dot. awansu i oceny pracy. Podkreśliła, że lepszym rozwiązaniem jest poprawa, tzw. „nowego awansu” niż budowanie innego systemu. Warto rozważyć przywrócenie oceny dorobku zawodowego, ponieważ obecne rozwiązania, np. wymóg przeprowadzenia procedury oceny pracy w stosunku do osoby, która nie jest pracownikiem szkoły jest krytykowane zarówno przez dyrektorów, jak i nauczycieli. Ponadto warto zlikwidować przeprowadzenie obowiązkowych lekcji w obecności komisji, a zastąpić je rozmową podsumowującą z dyrekcją i mentorem. Zarówno w procedurach awansu zawodowego, jak i ocenie pracy należy zwiększyć rolę związku zawodowego. Ocena pracy powinna wynikać z konkretnych kryteriów uwzględniających rodzaj prowadzonych zajęć i ich specyfikę. Musi być obiektywna i sprawiedliwa. Uwagi, propozycje oraz odpowiedzi na pytania i rekomendacje przedstawione w prezentacji zostaną wykorzystane do przygotowania stanowiska Rady KSOiW i poddane procedurze e-głosowania.
Uwagi i propozycje w tej sprawie można przesyłać do 1 sierpnia, emailem na adres: ksoiw@oswiata-solidarnosc.pl

Izabela Lorenz-Sikorska
Sekretarz KSOiW

Stanowisko Rady KSOiW NSZZ „Solidarność” z 22.07.2024r. ws. wynagradzania nauczycieli

Stanowisko Rady KSOiW NSZZ „Solidarność” z 22.07.2024r. ws. urlopu dla poratowania zdrowia, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego i wcześniejszych emerytur nauczycieli

Previous Article
Next Article